MENU

VILA TUGENDHAT

  • Česko

Splnil sa mi sen. Bola som vo vile Tugendhat.

Najslávnejšia vila v Brne je nadčasovým dielom architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, ktorú navrhol  pre  Gretu a Fritza Tugendhat.

Otec Grety daroval mladomanželom pozemok a financoval výstavbu vily.  Architekta si Greta vyhliadla ešte v Berlíne. V roku 1928 pricestoval do Brna a získal zákazku snov. Pri návrhu vily mal voľnú ruku a nemal pri tom žiadny finančný limit. Ludwig v rozmýšľaní a svojej fantázii výrazne predbehol dobu. Výsledok je jednoduchý a pritom tak veľkolepý.

„Veľmi som si želala mať moderný priestranný dom s jasnými a jednoduchými tvarmi. Môj muž sa priam desil izieb plných figúrok a dečiek ako poznal z detstva.“  Greta.

Dvere vo vile sú od zeme až po strop, chýbajú prahy, na mieru sú vyrobené kľučky aj vypínače. Funkčné priestory obrovskej presklenej miestnosti sa dajú jemne oddeliť závesmi. Všetko – od vzduchotechniky cez otváranie obrovských sklených stien, podsvietenie steny až po priestor na premietanie je technicky dokonalé. Jednou z dominánt miestnosti je masívny okrúhly stôl pre dvadsať osôb. Presne na opačnej strane je malý úkryt, kde Greta s Fritzom schovávali počas návštevy architekta svoje dva obrazy. Ludwig Miese sa v návrhu schválne vyhol akýmkoľvek rušivým elementom. Vyniknúť mali biele steny, materiály, tvary a hlavne otvorený priestor.

Vila by vzbudila pozornosť pravdepodobne aj teraz, neuveriteľné preto je, že takýto odvážny až revolučný návrh sa tu objavil v 30-tych rokoch 20. storočia.

„Môj muž si v zimnej záhrade zriadil skleník s kvitnúcimi rastlinami. Pohľad cez zeleň zo skleníka na sneh vonku bol nádherný.“ Greta

Vila mala hodnotu malej mestskej štvrte (40 viliek). Greta, Fritz a ich tri deti – Hana (z Gretinho prvého manželstva), Ernst a Herbert tu žili necelých 8 rokov. V roku 1938 emigrovali do Švajčiarska, neskôr do Venezuely.

Vilu Tugendhat som navštívila v novembri 2016. A hoci nie som žiadny odborník na architektúru, odchádzala som úplne očarená a s veľkým obdivom k Ludwigovi,  architektovi z budúcnosti.  Veľmi obdivujem aj otvorenú myseľ, odvahu a cit pre krásu Grety a Fritza.

Nikdy nezabudnem a určite sa sem vrátim.

 

Ak nám necháte svoj e-mail, čoskoro sa vám určite ozveme s nejakou tou čerešničkou.