MENU

Balaton

  • Maďarsko

Maďarsko bolo jedno veľké úžasné prekvapenie Mysleli sme si, že sa rovno po Pohode párkrát okúpeme v Balatone a poležíme v tieni (to hlavne ja v tom siedmom mesiaci :).  Ale vôbec nie. Severný Balaton je gurmánsky a vinársky raj. Chvíľkami akoby ste boli v Toskánsku. Naozaj :) Dá sa tu potulovať a náhodne objavovať, no ale vďaka tipom od kamošky Juditky, ktorá zbadala, že sme tu a najlepšie pozná nielen okolie Balatonu,  sme zažívali samé čerešničky.

Vinárstvo Istvándy s výhľadom ako z filmu, arborétum Folly, kde sa v tieni a vôni exotických stromov dal pokojne stráviť cely deň, alternatívne kultúrne centrum Pegazus so záhradou so svetielkami a balónmi a najlepším vege burgrom…

Najsilnejší zážitok máme však z kozej farmy Kékkúti kecskefarm, bol to tip na zmrzlinu. K farme viedla nespevnená cesta. Videli sme kozy a jeden dom. Dvere na plote boli pootvorené, tak sme vošli. Za dreveným pultíkom stál asi 8 ročný chlapec so psíkom. Chvíľu sme sa na seba pozerali, potom som sa k nemu nahla a opatrne opýtala – do you sell ice cream?

Chlapec sa zrazu usmial a z podpultíka vytiahol rukou napísaný zoznam zmrzliny. Pri každej bol čiarkami evidovaný predaj. Nechali sme si poradiť a vybrali obľúbenú kombináciu malinová-kokos a makovú s ríbezľovou. Chlapec si všetko zapísal, rozbehol sa do domu a vzápätí nám už na tácke, opäť behom, priniesol kelímky so zmrzkou. Jedli ste už zmrzlinu z kozieho mlieka? Tiež sme váhali. Tá zmrzka však bola, ako to povedať… jednoducho tá najlepšia zmrzlina akú sme kedy v živote jedli! Vôbec nepreháňam. Aj teraz, keď toto píšem, cítim až neprekonateľnú túžbu znovu ju ochutnať. Kozie mlieko jej dodalo brutal iskru, nedá sa to opísať. O tých ríbezliach, malinách, maku a kokose ani nehovoriac.

A k tomu všetkému narýchlo rezervované, neskôr ešte predĺžené airbnb ubytovanie o akom sme ani nesnívali! V dedinke s fain názvom Taliándörögd, kúria Lőke z roku 1800, v záhrade ktorej rástol figovník. Majitelia veľmi sympatickí ľudia. Pani Fruzsina, odtiaľto odbiehala na univerzitu v Budapešti, kde učí sociológiu a robí výskum na tému priateľstvo :) Popri tom sa o nás úžasne starali, také raňajky sme asi ešte ani nezažili, upiekli domáci chlieb aj vianočku a na cestu pribalili pred dvoma dňami uvarený marhuľový lekvár. Balaton, vrátime sa asi.

Tento výlet bol rovno z Pohody 2017. Choďte aj vy vždy ešte na výlet rovno z festivalu. Nedá sa hneď vrátiť do reality.