MENU

COPENHAGEN

  • Dánsko

Veľkonočnému výletu v Kodani predchádzalo, ako vždy, prezeranie výhodných leteniek. Nemali sme konkrétny plán, tak sme sa rozhodli pre Malmő.  Malmő je vo Švédsku a s dánskou Kodaňou ho spája nádherný most. Počasie v Kodani cez Veľkú Noc bolo pravé aprílové. Mráz, vietor, dažďové prehánky, ale aj jeden úžasný celý deň plný slnka :)

Čo nám miestami Kodaň pripomínala? Tie dokonalé vizualizácie architektov. Design, zelené trávniky, cyklotrasy, krásni ľudia, jazierka s labuťami. Realita v Kodani :)

 

AIRBNB V KODANI

Hľadať ubytovanie bol zážitok. Zabralo mi to viac času ako plánovanie toho, čo budeme v Kodani robiť. Kodanská ponuka Airbnb mi nedala spávať. Prvýkrát sme si prenajali namiesto celého bytu iba samostatnú izbu. Majiteľka Helene cestovala na sviatky do Švédska, a tak sme sa stretli len na pár minút. Byt sa nachádzal v štvrti Amager, bol krásny a veľmi minimalistický. Ak radi hľadáte a obzeráte ubytko, kým  nejaké booknete, tu sa budete vyžívať :)

Airbnb v štvrti Amager

airbnb (2)

 airbnb (1)

 

A ČO ČEREŠNE V KODANI ODPORÚČAJÚ?

1. PapirØen street food market

Vošli sme premrznutí a hladní do ošarpanej bielej haly s nápisom PapirØen (Paper Island). A boli sme na tom najlepšom mieste. Úžasné vône nás obklopili zo všetkých strán. Okolo prechádzali sympatickí ľudia s taniermi plnými toho najrozmanitejšieho jedla. Do toho púšťal DJ na vyvýšenom pódiu na celú halu reggae. Čo PapirØen ponúkal? Street food zo stánkov, dodávok aj food truckov z Thajska, Brazílie, Indie, Maroka, Turecka, Talianska, Kórey, Dánska. Wrapy, hot dogy, burgre, falafel, sushi, vegánske jedlá, cestoviny, ryžu, noodles, kus-kus, koláče, kávu, pivo, koktejly…

Malo to takú festivalovú atmosféru. Sedieť sa dá vnútri, ale v deň, keď svietilo slnko, väčšina návštevníkov využila vonkajšie stolíky a lehátka.

PapirØen street food market

Trangravsvej 1,  web

copenhagen (179)

papiroen (1)

 

Navštívili sme aj trh s jedlom Torvehallerne. Ide skôr o tržnicu s pestrou ponukou zeleniny, rýb, syrov, čokolád, atď., ale sú tu aj kaviarne a pekárne.

Torvehallerne

Frederiksborggade 21,  web

copenhagen (18)

torvehallerne (2)

 

 2. Pláž Amager

Zaviezli sme sa metrom až na zastávku  Kastrup, kde sme objavili obrovské dánske akvárium. Pešo sme prešli ďalej okolo prístavu až k pláži  Amager.  Úplne nás dostalo nádherné veľké drevené mólo s rôznymi lavičkami a výstupkami, s výhľadom na most do Švédska. Na pláži bolo veľa ľudí. Prechádzali sa, jazdili na skateboarde alebo behali. Pláž bola krásna. Odtiaľ sme sa prešli do centra. Opäť sme skončili v PapirØen:)

Pláž Amager

amager (1)

amager (2)

 

3. Mikkeller & Friends

Piváreň Mikkeller & Friends sme našli náhodou. „Neviem, či tam nebolo narazených aj 40 druhov pív, “ spomína Walček. Hostia si väčšinou objednávajú malé vzorky. Hneď vedľa je sympatická kaviareň Riccos, kde hrala hudba z gramofónu.

Mikkeller & Friends

Stefansgade 35, web

copenhagen (122)

riccos (1)

 

4. Sirenka

Postava z rozprávky Hansa Christiana Andersena je tak trochu od ruky, maličká, ale asi ju nemôžete nenavštíviť.

Sirenka (Little Mermaid)

web

sirenka (2)

sirenka (1)

 

5. Freetown Christiania

Z tohto miesta som mala trochu zmiešané pocity. Už na prvý pohľad vyzerá inak ako okolité časti Kodane. V centrálnej časti nie je dovolené (a asi by som sa ani neodvážila) fotiť. Na území Christiania free town platia zvláštne pravidlá, a tak tam môžete vidieť všeličo. Ako si otec s kočíkom kupuje špeciálnu cigaretku aj starú pani v kostýme vychutnávajúcu si jointa. A veľa turistov.

Freetown Christiania

web

christiania (1)

christiania (2)

 

6. Prechádzať sa a pozorovať

A obdivovať ako sa to dá. Ako sa dá skĺbiť stará a nová architektúra, ako úžasne tu funguje cyklistická doprava, aké všelijaké bicykle existujú a aj to, ako nie sú Dáni žiadne padavky. Bicyklujú sa aj v daždi, nosia super pršiplášte, a keď zasvieti slnko, maximálne si to užívajú. V ten povestný deň, keď nepršalo, si Dáni vytiahli stovky lehátok pred food marketom PapirØen a opaľovali sa. Na pláži grilovali. Tých pocitových 5 stupňov, ktoré ešte znásobil silný severný vietor, im nejak nevadilo.

 copenhagen (364)

dani (2)

 

DOPRAVA PO KODANI

Všade sme chodili pešo, a keď sa nám už nechcelo, niekde sme si sadli a občerstvili sa. Raz sme si kúpili 24 hodinový lístok na mestskú dopravu. V tento deň sme obehli vzdialenejšie kúty, využili autobus, metro aj žltú loď, ktorá je tu v rámci MHD. Najlepšie je však určite požičať si bicykel:)

doprava

doprava (2)

Takýto bol Copenhagen na Veľkú Noc 2017 :)