MENU

Drábsko – Kysuca – Marekov dvor

  • Slovensko

Trasa z Detvy cez Hriňovú do Brezna patrí medzi naše úplne najobľúbenejšie. Skoro vždy sa tu vykláňam z okienka a fotím za jazdy scenérie ako z rozprávky a pritom celkom obyčajné. Keď napadne sneh,  je táto cesta skôr pre odvážnych. Kraj okolo Lomu nad Rimavicou vnímam ako stále neobjavený a o to krajší. Tomáš naplánoval veľmi dobre okruh z dediny Drábsko cez vrch a osadu Kysuca po zelenej značke, „potom to z hrebeňa strihneme krížom až po Marekov dvor“ a odtiaľ k autu.

Zaparkovali sme pri odbočke na Sihlu. Prešli dole do Drábska, cestou pri chodníku našli dva hríby, pri opustenom kaštieli Forgáčovcov sme odbočili doľava a dostali sa až k malej osade Drábsko – Kysuca. Rodený Kysučan bol z tohto názvu vo vytržení, ale doteraz sa nám nepodarilo prísť na jeho pôvod. Celá táto nenáročná túra bola úžasne fotogenická, najmä hrebeň nad osadou Kysuca. Ako to už v týchto končinách býva, nestretli sme žiadneho turistu. Na hrebeni sme zo zelenej prešli na červenú turistickú značku.

Nádherné výhľady na lesy, doliny a podpolianske políčka. Opustené samoty, stádo kráv, v diaľke ovce. To už sme boli nad hospodárstvom Marekov dvor, rovno pri oplotenej rozľahlej lúke s pasúcimi sa koňmi. Radšej sme im zavolali, že sa blížime a tiež aj kvôli tomu, aby sme sa mohli prekľučkovať cez ploty, ktoré obkolesujú ich obrovský pozemok, kde sa šťastne preháňajú ich zvieratá.

Chovajú kone a kravy, vyrábajú syr a poskytujú ubytovanie. Celé je to tam veľmi pekné a sympatické. Pani Mareková nás privítala, ponúkla karfiolovou polievkou, ktorú mali pre seba, keďže ten víkend nečakali hostí a hlavne najlepším oštiepkom. Doniesla nám albumy s fotkami ako začínali a ako sa ich farma postupne menila. Potom sa už s nami rozlúčila, že sa tento „voľný víkend“ pustili do opravy plotov, aby im ovce nezabiehali a nechala nás, nech sa tu pokojne porozhliadame a ostane ako dlho budeme chcieť.