MENU

KYJEV

  • Ukrajina

Široké ulice, gigantické stavby, rozkvitnuté čerešne a najhlbšie metro na svete. Kyjev je mesto prekvapení.

Maidan Nezalezhnosti (Námestie nezávislosti) lemujú sviečky, karafiáty, prilby a fotky obetí, ale striehnu tu aj drsní lovci turistov s bielymi holúbkami. Nechce sa vám to veriť, keď vidíte fotku z tohto miesta z pred nedávna.

kiev (21)

 

Chodníky sú bez jedinej smietky. Kráčajú po nich mladí Kyjevčania s kávou v ruke. Zdá sa, že Kyjevčania milujú kávu. Okrem toho aj kvety, výšivky a podchody. V Kyjeve majú krásne parky s výhľadmi na Dneper. Centrum Kyjeva je ukážkové, ale napríklad v hoteli tečie zo sprchy iba horúca voda, balkón sa nedá zavrieť a v reštaurácii je asi 14 stupňov Celzia :)

V Kyjeve stretnete milých ľudí, s ktorými sa dohovoríte aj po slovensky, ale aj zazerajúce postavičky v obrovských autách, ktoré sa však väčšinou skrývajú za tmavými sklami.

 

Kyjev bol pre mňa pracovný, ale keď sa dalo vyraziť, zažili sme super veci:

 

Aspoň jeden pravoslávny kostol

Zlaté vežičky pravoslávnych kostolov vidieť zďaleka. Zažiť bohoslužbu v komplexe Pecherskej Lavry, kde sa nachádza aj komplex jaskýň, v ktorých žili mnísi, bol silný zážitok.

Pecherska Lavra, Lavrska 15

kiev (79)

 

Zeleninový trh

Mäso, kaviár, zelenina. Sušené ryby, kompóty, orechy. A ponúkajúce bábušky v zásterkách. Trh nie je veľký, nachádza sa v centre a je príjemný. Prišli sme skoro ráno, keď niektoré predavačky spolu za pultmi družne raňajkovali.

Bessarabský trh, Bessarabské námestie

kiev (100)

 

Parky a espresso

Bývali sme na vŕšku, nie ďaleko od Maidanu Nezalezhnosti. Pozdĺž Dnepra sa dal prejsť parkom dlhý kus cesty. Aj urobíte čosi pre seba, pretože park sa zvyčajne tiahne miernymi stúpaniami a niekde klesá až strmo k Dnepru. Cestičky, sochy, lavičky, stromy a až divoké húšťavy  a popri tom mobilné stánky s kávou. Super. V parku zoženiete espresso za 12, flat white za 20 hrivien. Doprava autom centrom je pomalá, metrom naopak veľmi rýchla, no tá najpríjemnejšia je prechádzka parkom.

kiev (159)

 

Najhlbšia stanica metra

Cesta oldschoolovým eskalátorom do hĺbky najnižšieho metra sveta ARSENALNA trvá skoro 5 minút. Wifi funguje, stihnete poslať aj krátky e-mail.

  kiev (172)

 

Funikular

Malý kuriózny lanovkový vláčik vychádza z elegantnej stanice. Token za 3 hrivny vám predá  typická ukrajinská pani s výrazným make-upom. Ide o atrakciu, ale aj o praktickú dopravu, funikular prekonáva strmý kopec od Dnepra ku gigantickému ministerstvu zahraničných vecí. Hore tradične stánok s kávou a park, ktorým sa prijemne dostanete až do centra mesta  na širokú ulicu Khreschatyk.

Funikular, Poshtova ulica

kiev (153)

 

Boršč, solyanka, bliny a …smotana

Jedlo sme si naozaj užili. K asi akémukoľvek ukrajinskému  jedlu  automaticky servírujú úžasnú hustú smotanu. Boršč, solyanka, bliny, golubky, varenyky, pelmene, kyjevská torta, zákusok napoleon. Všetko, čo sme vyskúšali bolo veľmi dobré.

Ukrajinské aj ruské jedlá v retro atmosfére zažijete napríklad v Katyushi.

Varenichnaya Katyusha, Khreschatyk  29/1

kiev (177)

 

Ak máte chuť na krátky únik z ukrajinského prostredia, môžete vyskúšať Très Français. Ich Tarte Tatin je niečo neopísateľné :) Très Français je typicky francúzske. Malé, trochu tmavé, útulné, stále plné.

Kostelnaya 3, hneď oproti Maidanu Nezalezhnosti

kiev (67)

 

Kyjev stojí za minimálne niekoľkodňovú návštevu :) Teraz na jar bolo super.

A do Kyjeva priletíte aj priamo z Bratislavy :)