MENU

Malý predvianočný roadtrip

  • Česko
  • Slovensko

Roadtripy sú najlepšie! Jeden týždňový sme aj s našou mini 3,5 mesačnou Olíviou absolvovali tesne pred Vianocami (ale dá sa absolvovať kedykoľvek pravdaže :) ). Rozmýšľali sme o všeličom, nakoniec zvíťazila trasa Žilina – Bratislava – Brno – Mikulov a späť. Dôležitá bola pre nás hlavne pohoda, pomalosť a pohodlíčko. Práve preto sme sa všade ubytovali v airbnb, ktoré pri cestovaní s bábätkom veľmi odporúčame. Všetky boli krásne a štýlové a okrem jedného super baby friendly.

 

Bratislava bola v znamení viacerých príjemných stretnutí s našimi blízkymi. A hádajte, kto mal najfarebnejší kočík na zimnom Urban markete v úžasnom priestore Mlynice? :) Bývali sme v peknom byte na Pražskej ulici.

 

Brno bola úplná čerešnička. Vianočné trhy majú nielen že prekrásne, ale aj veľmi príjemné pre návštevníkov. Je tu dosť miesta, stánky sú nádherne vyzdobené a vyzdobení sú dokonca aj niektorí predávajúci. A predávajú dobré veci. Čo sme vyskúšali?  Mandľovú medovinu od veľmi sympatického mladého včelára, punč a večer waflu s medom a orechmi, na ktorú som sa od rána tešila. Bola zo stánku kaviarne Café Momenta, kam (do ich reálnej kaviarne pár krokov odtiaľ na Zelnom trhu) som si k tej wafli odskočila na kávu.

 

Celkovo Brno máme veľmi radi. Také pekné a  priateľské mesto plné mladých ľudí bez tých rôznych turistických nástrah ako najmä v hlavných mestách, len tak nenájdete. A majú tam skvelé jedlo a aj vilu Tugendhat.

 

V Brne sme bývali v špeciálnom ubytovaní – mobilnom dome. Akoby kontajner, ale nebol to kontajner. Mobilný dom stál v širšom centre Brna na dvore, ktorý obkolesovali vysoké staršie budovy. Vedľa trávnika a vonkajšieho sedenia bola vírivka spoločná pre apartmán, ktorý sa tiež prenajímal cez airbnb. Bolo to celkom haluz bývanie, veľmi pekne zariadené, ideálne pre jednu alebo dve osoby, ale pre nás s bábom trošku malé. Aspoň sme mali zážitok :) Hneď vedľa bola skvelá kaviareň Mymika. A vyskúšali sme aj kaviareň s najkrajším menom V melounovém cukru. Inak, čo sa tohto týka, Brno ponúka nekonečne veľa možností.

 

Mikulov bolo pre nás veľmi príjemné útočisko. Predstavte si pomalé bezcieľne prechádzky čarovným vinárskym mestečkom v strede pracovného týždňa. Čerstvé pečivo na raňajky v lokálnom Kuk bistre, pomalý presun k  spolku miestnych vinárov. Čo je príjemnejšie ako vyhrievať sa na slnku s pohárom Pálavy a pozorovať pritom bežný život obyvateľov mestečka? Tu sa mihol vodár v modrých montérkach, tam školáci z hudobnej školy s husličkami, vedľa pani z knižnice, dokonca sokoliar. Stačili tri dni na to, aby sme už niektorých obyvateľov poznali z videnia.

 

Tiež sme sa prechádzali po zámockom parku, obdivovali výhľady chráneného vinárskeho kraja a vyskúšali tú najlepšiu tartaletku na námestí v bistre Drogérka. Toto všetko s našou Olivkou v kočíku.

 

Zažili sme sneh, dážď, vietor aj slnko. Na Svatý kopeček sme s kočíkom nevyšli (nie že by sme sa nesnažili). Stihli sme navštíviť aj neďaleké Klentnice a ich slávnu kaviareň Café Fara.

Bývali sme opäť v príjemnom airbnb ubytku. Pri bábätku, ako sme spomínali, veľmi odporúčame :)

 

Moravský vinársky región okolo Mikulova je fakt úžasný. Ponúka všetko, čo si môže cestovateľ pôžitkár želať – víno, pekné miesta na jeho degustovanie, dobré jedlo, aj obchody so syrom, možnosti bicyklovania, dokonca kúpania.

 

A tam, kde sa pestuje vinič a vyrába víno, žijú už tradične, podľa našich skúseností, veľmi pohodoví ľudia, čo je úplne najlepšie.