MENU

Portáš

  • Česko

Ako na nový rok tak po celý rok. Potom sme veľmi radi, lebo prvého januára sme mali veľmi pekný deň. Síce najskôr najviac lenivý, ale poobede sa nám podarilo nejak sa navzájom namotivovať, vyrazili sme, a hoci neskoro, mal tento výlet veľké čaro.

A čo teda? Nádherná čistá svieža príroda v úplnom tichu, to nebolo všetko.  Kultové borúvkové knedlíky. Nechutili nikdy lepšie (to si tu hovoríme vždy).

Buchty na pare (tie knedlíky) na chate Portáš sú jednoducho najlepšie. Veľa veľa čučoriedok, na vrchu s lahodným tvarohovým krémom a maslom. Niečo úžasné. A hlavne, keď si ich dáte po super príjemnej asi 50 minútovej túre zasneženou lúkou, zasneženým lesom. Na cestu späť  sme si už museli posvietiť. Za celý čas sme stretli 2 ľudí. Všade bolo ticho, jemne snežilo, úplne bezvetrie.

Nie je to najbližšie, ale celkom stojí tento výlet za to. Zo Žiliny do Hornej Maríkovej je to hodina autom, z Maríkovej ešte trochu ďalej do časti Stolečné a potom tých 50 minút pešo hore.

Portáš je vlastne horský hotel, ale vyzerá úplne ako horská chata :) Stojí na hrebeni Javorníkov na slovensko-českej hranici. Vraj už od roku 1932. Ceny sú už v českých korunách, ale euro  nie je problém.

A sú tu hneď vleky, bežkárske trate a super jednoduché hrebeňové turistické chodníky. Prechádzala som sa nimi ešte 2 dni pred narodením Olivky :)