MENU

Varšava

  • Poľsko

8.10.2017

Po dlhom čase som navštívila Varšavu. Mesto môjho vysokoškolského Erasmus pobytu. Tentoraz na 2 dni, v 7 mesiaci tehotenstva a premenlivom jarnom počasí. Tak trochu sivá atmosféra však Varšave pristane viac ako ktorémukoľvek inému mestu :) Tomáš vo Varšave pracoval, ja som sa s radosťou potulovala.

Kino Muranów

V deň príchodu sme vstávali 4.40, vo Varšave popŕchalo. Ideálne zájsť do kina, vravím si. Toni Erdmann v Kine Muranów, výborne :) Zo stanice Śródmieście je to do kina cez 2 km stále rovno. Cestou som sa náhodne zastavila v príjemnom bistre Zdrowa Konkurencja. Sála v kine Muranów mala 4 rady sedadiel. Bolo nás 10. 

Kino Muranów, web 

Zdrowa Konkurencja, web

 

Galeria Wypieków Lubaszka

Z kina som sa trochu nekoordinovane prechádzala ulicami, až som sa hladná zastavila v sieti pekárne Galeria Wypieków Lubaszka a dala si naleśniki truskawkowe. Predávajú tu chlieb, pečivo, jahodové koláče, palacinky, sendviče aj fresh džúsy, nemajú wifi.

Galeria Wypieków Lubaszka, web

V tento deň som postupovala pomaly a rozpamätávala sa na mesto, v ktorom som strávila nezabudnuteľný Erasmus pobyt. Najviac ma potešil priestor pred stanicu metra Centrum s množstvom postávajúcich a predávajúcich postavičiek, kde sme zvykli čakávať na prvé ranné metro po noci v uliciach poľskej metropoly :)

 

Druhý deň som mala dobrý plán: múzeum moderného umenia, záhrady univerzitnej knižnice a zupa pomidorowa. Ako tehotná v 7. mesiaci pri nelichotivom počasí som si nedávala zbytočne vysoké ciele. Najlepšie sú aj tak náhodné miesta.

 

Múzeum moderného umenia

Najlepšie mi bolo na Panskej 3, v kaviarni Muzea sztuki novoczesnej w Warszawie. Nie je až tak jednoduché ho nájsť, ak netrafíte z jednej strany, obíďte celý blok (v podstate ide o panelák) a nájdete opäť Panskú 3, už aj s múzeom. Veľmi sa mi tu páčilo. Hoci práve prebiehala zmena expozícii a teda nedalo sa tu nič vidieť, bol obchod s knihami a časopismi o umení spojený s kaviarňou takmer plný. Mamička v kresle medzi regálmi kojila bábätko, debatovali tu umelci od pripravovanej výstavy, niekoľko ľudí si čítalo knihu. Veľmi sympatické.

Muzeum sztuki novoczesnej w Warszawie, web

 

Syrenka

Plná sily som sa rozhodla o upgrade svojho plánu, navštíviť brehy Visly a odfotiť sa s varšavskou sirénkou. Vyzerá tak trochu ako chlap :D

Syrenka, web

 

Múzeum moderného umenia na brehu Visly

Na nábreží som prechádzala popri Kopernikovom planetáriu a centre vedy pre deti, za ktorým sa nečakane  objavila veľká hranatá budova – opäť múzeum moderného umenia. S expozíciou o sirénkach :) Veľká hala je rozdelená na obchod, výstavnú časť a ústi do kaviarne, do ktorej úžasne prenikalo slnko. Kúpila som si knihu a spokojná pokračovala cez cestu do bibliotéky Varšavskej univerzity, ktorá je preslávená záhradami a 360 stupňovým výhľadom.

 

Záhrady knižnice Varšavskej univerzity

Skrytý klenot Varšavy :) Vstup je z ulice Lipovej,  to aby ste sa vyhli obchádzaniu celého areálu. Keď aj, vôbec nevadí, lebo toto miesto stojí za to. Ide o veľký komplex knižnice zvláštnej architektúry, ktorého prízemie tvorí viacero kaviarničiek, väčšej študentskej jedálne aj kníhkupectva. Vysoký strop je presklený. Všade sa tu motajú študenti, ale aj rodinky s deťmi. Do knižnice sa dostanete len s preukazom, ale záhrady sú voľne prístupné. Treba prejsť celou tou veľkou presklenou halou a vyjsť malými dverami na druhej strane do záhrady. Záhrada má množstvo zákutí, cestičiek a lavičiek a hlavne schodov, ktoré vedú až na strechu. Najlepšie je, že z viacerých miest môžete nazrieť z výšky do vnútra knižnice cez sklenené otvory a vidieť tam čítajúcich študentov, police s knihami či kancelárie knižnice. Áno, táto záhrada ponúka aj veľkolepý výhľad na všetky strany. Pokojne by som tam strávila aj celý deň. Napríklad taká letná nedeľa na streche knižnice oddychujúc s knihou v tieni stromov, obed dole v kantíne a večer spokojne zliezť dole do ulíc Varšavy.

 

Zupa pomidorowa

Mojim posledným bodom programu bola zupa pomidorowa, na ktorú som mala chuť už druhý deň. Vyhľadala som si „najlepší mliečny bar vo Varšave“. Mliečny bar je miesto, ktoré by ste nemali vynechať ak máte náladu ochutnať pravú poľskú kuchyňu a atmosféru. Nie je to pre všetkých, ale ja som sa na to veľmi tešila, aj ako spomienku na študentské Erasmus časy. Mliečny bar Bambino sa nachádza na Krucza 21. Koho v Bambine stretnete? Mužov v v obleku, partiu sťahovákov, dôchodcov, ale aj potetovaného hipstera s vykrúteným fúzikom, ktorý si pochutnáva na špenáte a mrkve. Jedlo si objednáte pri pokladni, vezmete tácku a čakáte pri okienku, kým vám ho kuchárky naservírujú priamo z hrncov. Jedlá sú typické poľské, ale variáciám sa medze nekladú, pokojne si môžete objednať iba prílohy a skombinovať ako potrebujete, napríklad aj pohánku s mrkvou. Dá sa tu raňajkovať, obedovať aj večerať. Zupu pomidorowu už s blížiacou sa ôsmou hodinou nemali, tak som si dala pecziarkovu z makaronem a pierogi ze spinakem. Bola to presne tá chuť ako som si pamätala. Cestou som si ešte kúpila jablkovú šarlotku a týmto ukončila môj varšavský výlet (úlet) s prvkami nostalgie. Ak by vám Bambino nesedelo, hneď vedľa (okolo Krucza 23) je vegánske bistro aj japonská reštaurácia.

Bambino, web

Varšava ponúka toho samozrejme oveľa oveľa viac, je plná prekvapení, choďte si ju obzrieť :)

Varšava, jún 2017

Metro Centrum Nauki Kopernik, Varšava, Poľsko

Pańska, Varšava, Poľsko

Bambino. milk-bar, Hoża, Varšava, Poľsko

Kino Muranów, Andersa, Varšava, Poľsko

Warsaw University Library, Dobra, Varšava, Poľsko